Archív aktualít / Traja členovia nášho klubu Michal Hajduk, Michal Kočan a Ľubomír Varga na populárnom Vasovom behu vo Švedsku.

Klub slovenských turistov Beskyd Svidník KSTTraja členovia nášho klubu Michal Hajduk, Michal Kočan a Ľubomír Varga na populárnom Vasovom behu vo Švedsku.

 

Všetci traja s medailou

 

Tohto roku boli ocenení medailami všetci účastníci Vasovho behu (Vasaloppet) jedného z najpopulárnejších a zároveň najťažších pretekov na svete v diaľkovom behu na lyžiach klasickou technikou. Ich štart je v Sälen, cieľ v deväťdesiat kilometrov vzdialenej More. Tento maratón sa po prvý krát konal v roku 1922 na počesť 400. výročia protidánskeho povstania, ktoré úspešne viedol neskorší kráľ Gustáv Vasa. Aj na tomto ročníku, konajúcom sa v prvú marcovú nedeľu už po  deväťdesiaty šiesty krát, mal náš klub KST Beskyd Svidník svoje trojčlenné zastúpenie. Šesťnásobný účastník tohto prestížneho podujatia Michal Hajduk, po piaty krát sa zúčastnil Ľubomír Varga a dvojnásobným účastníkom behu na lyžiach bol Michal Kočan.

Štartovný výstrel zaznel 1. marca ráno o 8.00  hodine. Spoločne na trasu 90km behu vyštartovalo  vyše 15 800 bežcov v 10-tich vlnách, ktorí boli zoradení podľa výkonnosti. V tomto ročníku sme všetci traja štartovali zo šiesteho koridoru. V prvých kilometroch sa postupovalo pomaly a bolo potrebné  vyhnúť sa prípadnej kolízii, pádu, alebo zlomeniu palíc. Desať centimetrová nádielka čerstvého snehu, trvalé sneženie a vietor sťažovali pretekárom pohyb na trati  a tomu zodpovedali aj výsledné časy v cieli, ktoré boli v tomto roku až štyridsať minút pomalšie oproti minulému ročníku. Počasie spôsobilo veľa práce aj servismanom pri príprave lyží. Všetci traja sme voskovanie lyží zverili priamo odborníkom do servisného strediska. Pripraviť lyže na čerstvo napadaný sneh bolo veľkou alchýmiou, ale tohto roku to zvládli na výbornú. Stratenú energiu sme si počas behu dopĺňali na siedmich občerstvovacích staniciach. K dispozícii boli jontóve nápoje, bujóny a klasická Švédska borievková polievka bläbärsoppa, ktorá zasýtila  i zahriala, či žemličky vasalopsbullar zo sladkého cesta.

O vyrovnanej forme svedčia  aj naše dosiahnuté časy. Najlepším Slovákom v cieli bol Michal Hajduk, ktorý dobehol v čase 07:20:41  a v celkovom poradí obsadil 2924 miesto, v kategórií H55 obsadil 219 miesto. Michal Kočan dobehol v čase 07:24:10  na  3042 mieste a v kategórií H60 obsadil 110 miesto. Ľubomír Varga dobehol v čase 07:28:53  na  3185 mieste a v kategórií H45 obsadil 519 miesto. Naše poďakovanie patrí aj  Svidníčanovi Jánovi Siňárovi , ktorý zabezpečoval dopravu a servis počas celého pobytu.

 

Michal Hajduk

 

 

Súvisiace fotogalérie

Klub slovenských turistov Beskyd Svidník KST">Aktuality

Žiadne aktuality

Klub slovenských turistov Beskyd Svidník KSTRýchla správa

Meno:

E-mail:

Text správy:

Opíšte reťazec z obrázka:

Overovací reťazec
Vygenerovať nový reťazec